Parafia Pniów

Patron Św. Zygmunt

Odwiedzający

Odwiedza nas 520 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Dekret Księdza Biskupa

Dekret biskupi mówi, że w celebracjach liturgicznych oraz w innych aktach kultu, może brać maksymalnie udział pięciu uczestników, nie licząc osób koniecznych do posługi liturgicznej. Jeśli chodzi o Mszę św., należy w pierwszej kolejności zagwarantować uczestnictwo tym, którzy zamówili intencję mszalną. Zobowiązuje się księży do umieszczenia informacji o niniejszej zasadzie na drzwiach kościoła, na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń, zapewniając jej bezwzględne przestrzeganie.

Dekret stanowi, że obrzędy pogrzebowe mają być ograniczone do trzeciej stacji na cmentarzu. W kancelarii parafialnej należy o tym poinformować rodzinę zmarłego, prosząc również o nieprzekraczanie liczby pięciu żałobników (nie są wliczani sprawujący obsługę pogrzebu). Z rodziną zmarłego trzeba również ustalić datę Mszy św. żałobnej, w której podobnie, jak w pogrzebie, nie może uczestniczyć do odwołania więcej, niż pięć osób. Obecna sytuacja wyklucza ponadto możliwość gromadzenia się na tradycyjnych modlitwach za zmarłych w kościołach, kaplicach i domach.

Z racji na ograniczoną możliwości spowiadania się podczas Mszy św., wierni, którzy mają potrzebę przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem. W tym celu, na  tablicy ogłoszeń i stronach internetowych parafii zostanie podany specjalny numer telefonu. Dekret przypomina, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego. Duszpasterze powinni natomiast pouczyć swoich wiernych, którzy nie mogą przystąpić do tego sakramentu o praktyce żalu doskonałego i konieczności odbycia spowiedzi gdy będzie to możliwe. Po ustaniu epidemii, parafie mają zorganizować spowiedź na wzór Adwentu lub Wielkiego Postu.

Należy odwołać spotkania przygotowawcze do I Komunii Świętej i naturalnie samą uroczystość jeśli miała się ona odbyć przed połową kwietnia. Trwają obecnie konsultacje rodziców i katechetów odnośnie terminu oraz sposobu jej organizacji. Po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja.  Już teraz można jednak przewidywać, że I Komunia św. będzie możliwa dopiero po przywróceniu nauki w szkole. To co zostało powiedziane o I Komunii Świętej odnosi się również do Sakramentu Bierzmowania.

Tel. kontaktowy: 502 415 377

DEKRET
Dyspensa w związku z epidemią
Z powodu rosnącego zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce,
w trosce o życie oraz zdrowie ludzi, mając także na względzie rekomendacje Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego,
udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia
29 marca br., następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi
bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Zachęcam tych, którzy skorzystają z dyspensy do modlitwy osobistej oraz w
rodzinie. Wskazane jest jednocześnie pozostanie w duchowej łączności ze wspólnotą
Kościoła poprzez transmisje Mszy Świętej w radiu i telewizji.