Parafia Pniów

Patron Św. Zygmunt

Odwiedzający

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

1 - 2 - 3 - 4


 

k orzechow 11. Krzyż stojący na przeciwko posesji Zofii i Jana Szeliga.

Krzyż wykonany z betonu, na którym zawieszony jest krzyż drewniany z figurą Pana Jezusa. Krzyż znajduje się na ogrodzonym terenie w kształcie kwadratu. Płotki ogrodzeniowe wykonane są z metalu i zawieszone na czterech betonowych słupkach zakończonych czterospadowymi daszkami.

Wywiad z panem Eugeniuszem Wojewodą przeprowadzili Krystian Skwara i Damian Gardzisz. 

W latach czterdziestych XX wieku rodzina Zegzułów pragnęła doczekać się potomstwa. Po urodzeniu syna, w podzięce Bogu, rodzice postawili duży drewniany krzyż. W 1965 roku Czesław Majewski, krzyż drewniany zamienił na murowany.
Krzyż został odnowiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Orzechów w 2007 roku.

back

k orzechow 22. Krzyż na pastwisku na przeciwko posesji Anny i Wojciecha Laskowskich

Krzyż betonowy posadowiony na niskim, wykonanym z piaskowca postumencie. Na krzyżu zawieszony jest krzyż drewniany z figurą Pana Jezusa. Krzyż znajduje się na ogrodzonym terenie w kształcie kwadratu. Płotki ogrodzeniowe wykonane są z metalu i zawieszone na czterech betonowych słupkach zakończonych czterospadowymi daszkami.

Pan Eugeniusz Wojewoda w wywiadzie powiedział

... krzyż wśród lip na pastwisku naprzeciwko Państwa Laskowskich był drewniany a w 1960 roku krzyż został zamieniony na murowany. Wykonali go Bartochowski Kazimierz, Czajka, Wroniszek.
Krzyż został odnowiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Orzechów w 2007 roku.

back 

k orzechow 33. Krzyż na skrzyżowaniu dróg Antoniów – Orzechów Zalesie Antoniowskie

Krzyż wykonany z czarno malowanej, żelaznej rury, na którym zawieszona jest figura Pana Jezusa. Krzyż znajduje się na ogrodzonym terenie w kształcie kwadratu. Płotki ogrodzeniowe wykonane są z metalu i zawieszone na czterech betonowych słupkach zakończonych czterospadowymi daszkami.

Pani Zofia Rybak opowiadała uczniom, że

Krzyż został postawiony przez Wawrzyńca Sawułę i Szalczyńskich. Flisacy płynąc rozlewiskiem Wisły zostali zniesieni i ich tratwa osiadła na pagórku, gdzie później postawili Panu Bogu krzyż z wdzięczności za ocalone życie.

Pani Barbara Dudzińska w wywiadzie dla gimnazjalistów przekazała następującą informację:

W pobliżu krzyża, u państwa Zielińskich był pożar. Spaliły się zabudowania a krzyż pozostał. Józef Chwałka, Józef Dudziński i Stanisław Hołody dali materiały na krzyż. Krzyż został odnowiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Orzechów w 2007 roku.

back

k orzechow 44. Krzyż przy posesji Ewy i Romana Żyłków

Wywiad z panią Zofię Chwałka przeprowadzili Krystian Skwara i Damian Gardzisz

Krzyż postawił Paweł Kuśnierz. Przybliżona data postawienia krzyża na rozstaju dróg Antoniów – Antoniów Zalesie – Orzechów to lata dwudzieste XX wieku. Pierwszy krzyż był wykonany z drzewa dębowego i stał na prywatnej posesji. Krzyż drewniany stał do roku 1970. Do 2007 roku krzyż stał na posesji wnuczki Pawła Kuśnierza, u państwa Romana i Ewy (z domu Lachowska) Żyłków. W 2007 roku krzyż został ogrodzony i odnowiony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Orzechów. Wówczas wydzielono go z posesji Żyłków. Lipy przy krzyżu zostały posadzone w 1949 roku przez sołtysa Orzechowa: Józef Pamuła, Franciszek Czajka, Stanisław Hołody, Stanisław Dudziński, Stanisław Czajka.

back