Parafia Pniów

Patron Św. Zygmunt

Get Adobe Flash player

Odwiedzający

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7


 

k dabrowka 1

1. Kapliczka w polach w pobliżu mostu na rzece Strachockiej.

Cokół kapliczki wykonany z cegły czerwonej na podstawie kwadratu o boku ok. 750 mm i wysokości ok. 1800 mm, zadaszony dachem dwuspadowym pokrytym czerwoną dachówką. Na szczycie dachu umieszczono krzyż z figurą Jezusa Chrystusa odlaną z metalu.

W rozmowie z panią Elżbietą Gardzisz 12 stycznia 2014 r.

Mieszkaniec Dąbrówki Pniowskiej przechodząc obok tego miejsca zawsze widział psa, który wściekle ujadał i chciał go gryźć. Zawsze w okolicach tego miejsca szybko przechodził lub przebiegał. Widział również tego psa wówczas gdy szły z nim inne osoby. Niestety nikt inny tego psa nie widział i idąc z tym człowiekiem zawsze się dziwili jego zachowaniom. Podobno działo się to od czasu gdy w danym miejscu zginął człowiek i trwało aż do chwili postawienia w tym miejscu krzyża. 

back

k dabrowka 22. Kapliczka przy posesji Doroty i Stanisława Bolko.

Cokół kapliczki wykonany z cegły otynkowany na podstawie kwadratu o boku ok. 75 cm i wysokości ok. 1,5 m i zadaszony dachem czterospadowym pokrytym czerwoną dachówką karpiówką. Na szczycie dachu umieszczono z bogatą ornamentyką, metalowy krzyż z figurą Jezusa Chrystusa odlaną z metalu.

Wywiad z panią Marią Skoczylas 20 grudnia 2013 r. przeprowadzili Jakub Boroń i Adam Szeliga

Pod kapliczką pod Bolko były śpiewane pieśni Maryjne podczas Majówek. 90 letnie pokolenie.

Rozmowę z panią Anną Laskowska 19 lutego 2014 r. przeprowadził Janusz Wrona

Według pani Gremskiej, jak długo żyje a ma 88 lat to ten krzyż tam stał. Opiekował się nim i remontował go śp. Marian Kamiński. Później opiekowała się pani Gremska.

back

k dabrowka 33. Krzyż u ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej.

Krzyż drewniany, dębowy, na którym zawieszono figurę Jezusa Chrystusa odlaną z metalu.

 

 

 

 

 

 

 

back

k dabrowka 44. Kapliczka na skrzyżowaniu przy posesji Wiesława Pawłowskiego.

Kapliczka wykonana z czerwonej cegły na fundamencie z betonu z pojedynczym stopniem. Cokół kapliczki w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu o długości boku ok. 650 mm i wysokości ok. 1800 mm zakończony dachem dwuspadowym pokryty dachówką czerwoną. Na wysokości ok. 2/5 cokołu znajduje się gzyms wykonany poprzez wysunięcie dwóch szycht cegieł poza obrys prostopadłościanu. Nad gzymsem w cokole wykonano wnękę o wymiarach ok. 400 x 700 mm zakończoną łukiem, w której umieszczono figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Na szczycie dachu umieszczono ozdobny krzyż metalowy z figurą Pana Jezusa. Plac wokół kapliczki w kształcie kwadratu ogrodzony jest drewnianym płotkiem wykonanym z frezowanych i malowanych sztachet. Wewnątrz ogrodzenia, po obu stronach kapliczki rosną lipy.

back

k dabrowka 55. Krzyż stojący na przeciwko posesji Anny i Jerzego Zielińskich

 

 

 

 

 

 

 

 

back

k dabrowka 66. Kapliczka na Błoniu.

Kapliczka wykonana z czerwonej cegły klinkierowej na fundamencie z betonu z pojedynczym stopniem o wysokości ok. 200 mm. Cokół kapliczki w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu o długości boku ok. 650 mm i wysokości ok. 1800 mm zakończony dachem dwuspadowym pokryty dachówką czerwoną. W połowie cokołu znajduje się gzyms wykonany poprzez wysunięcie dwóch szycht cegieł poza obrys cokołu. Nad gzymsem w cokole wykonano wnękę o wymiarach ok. 400 x 700 mm zakończoną łukiem. We wnęce umieszczono figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Na szczycie dachu umieszczono ozdobny krzyż metalowy z figurą Pana Jezusa. Plac wokół kapliczki w kształcie kwadratu ogrodzony jest ozdobnym metalowym płotkiem.

 

back

k dabrowka 77. Kapliczka w Koziej Polsce.

Kapliczka wykonana z czerwonej cegły na fundamencie z betonu z pojedynczym stopniem. Cokół kapliczki w kształcie prostopadłościanu o podstawie prostokąta o długościach boków ok. 800 mm x 650 mm i wysokości ok. 2000 mm zakończony dachem dwuspadowym pokryty czerwoną dachówką karpiówką. W połowie cokołu, po jego bokach, znajduje się gzyms wykonany poprzez wysunięcie dwóch szycht cegieł poza obrys cokołu. Nad gzymsem w cokole wykonano wnękę o wymiarach ok. 300 x 600 mm zakończoną łukiem. We wnęce umieszczono figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Na szczycie dachu umieszczono ozdobny krzyż metalowy z figurą Pana Jezusa. Plac wokół kapliczki w kształcie kwadratu ogrodzony jest metalowym płotkiem wykonanym z ramek z siatką.

 

 

 

 

 

 

 

 

back