Gminno-Parafialny Piknik Rodzinny – Pniów 2026
„ (…) owocne rozważania
owocują w serdeczne spotkania …”
(ks. A. Hładki)
Kiedy entuzjazm wielu ludzi dobrej woli nie wygasa, lecz przeradza się w czyn, wówczas jego efekty mogą zadziwić i stać się tak pięknym wydarzeniem, jak nasz niedzielny piknik rodzinny - aktywna forma plenerowej majówki na podsumowanie najpiękniejszego miesiąca poświęconego Maryi. Wszyscy - miejscowi i przybyli - amatorzy dorocznego Gminno - Parafialnego Pikniku Rodzinnego nie zawiedli się, licząc na przychylność niebios,
i sprzyjającą wypoczynkowi aurę. Tak sprytnie wkomponowaliśmy się w okienko pogodowe, że z nasyconych deszczem obłoków nie spadła ni kropla przez cały czas radosnych obchodów Dnia Dziecka - święta naszych najmłodszych, którym dedykowany był pniowski piknik
wśród bliskich, przyjaciół, znajomych i przybyłych gości.


Była to kolejna, lokalna odsłona wydarzenia kulturalnego zainicjowanego przez naszego proboszcza, księdza Marka Mazura - godnie pełniącego obowiązki gospodarza -
i prężnie działającą Radę Parafialną. Dla członków naszej Rady nie ma rzeczy niemożliwych! Jeszcze w minionym roku piknikowe występy i pokazy artystyczne odbywały się pod chmurką … A tymczasem, w tempie błyskawicy, powstała scena z prawdziwego zdarzenia, której nie powstydziliby się profesjonalni konferansjerzy i zacne środowisko artystyczne. Nie możemy też narzekać na brak życzliwości wobec naszej parafii i niedosyt osób przychylnie nastawionych do kosztownych, społecznych inicjatyw.
Dzięki wielu altruistom i darczyńcom, także sponsorom pikniku: Parafii Pniów, Gminie Radomyśl nad Sanem, Sołectwu Dąbrówka Pniowska, Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu, Gminnemu Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach, Masarni Orzechów, Państwu Ewelinie
i Arkadiuszowi Jaworskim - spędziliśmy przemiłe majowe popołudnie w ciekawym towarzystwie i z wieloma atrakcjami.
W kontekście zbliżających się wakacji można stanowczo podkreślić, że nie samymi obowiązkami człowiek żyje i czasami wręcz trzeba od nich po prostu odpocząć. Najlepiej zaś odpoczywać przy muzyce, w doborowym towarzystwie, doświadczając przyjemnych wrażeń w przyrodniczej scenerii. Niech więc żałują malkontenci i maruderzy, którzy zrezygnowali
z takich piknikowych atrakcji, jakimi niewątpliwie w niedzielę (31 maja) były:
- indywidualne i grupowe występy naszych młodych artystów - uczniów PSP w Antoniowie - z repertuarem wokalno-muzycznym i minikoncertem akordeonowym Kacpra Kuchny (absolwenta I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli, obecnie ucznia II stopnia PSM w klasie akordeonu i fortepianu, zdobywcy wielu prestiżowych nagród
muzycznych, także o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym);
- występ chóru parafialnego Sigismundus Cantus;
- występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu
nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach: Zespołu Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki” prowadzonego przez panią instruktor, Annę Strusińską;
- prezentacja wokalistów oraz zespołu tanecznego „Fasolki Dance” pod opieką kierownika Domu Kultury we Wrzawach, pana Marka Bartoszka i pani instruktor, Małgorzaty Janoszek-Dul – grupa blisko pięćdziesięciu osób, która zaprezentowała godzinny, oszałamiający wręcz, program artystyczny;
- występ Zespołu Muzycznego MAXIM – wieczornej atrakcji naszego pikniku;
- zawody sportowe – rywalizacja drużyn dzieci i młodzieży z PSP
w Antoniowie, które poprowadził pan Janusz Wrona;
- strefa kulinarna – o którą zadbały Koła Gospodyń Wiejskich oraz pensjonariusze Dziennego Domu „Senior+” w Pniowie;
- loteria fantowa;
- pokaz pojazdów marki Mazda: dzięki liderowi tej pasji, panu Piotrowi Krawcowi ;
- galeria ikonografii – zbiory zgromadzone i eksponowane pod hasłem „Aniołki Pokoju”;
- stoisko promocyjno-edukacyjne 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku i 18 Pułk Saperów
w Nisku: żołnierze, którzy znacząco podnieśli prestiż naszej lokalnej uroczystości!;
- pokaz sprawnościowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Antoniowie ze skonsolidowanymi siłami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli;
- przejażdżki konne: dzięki hodowli państwa Kowalów z Borowa.
Wśród służb mundurowych, które dołączyły do naszego niedzielnego pikniku, znaleźli się również panowie policjanci z Posterunku Policji w Radomyślu nad Sanem, czuwający nad bezpieczeństwem dynamicznie przebiegającej imprezy. Ale przede wszystkim imprezie towarzyszył dobry humor i pogodny nastrój jej uczestników. Nie zabrakło gromkiego
i perlistego śmiechu maluchów, które z lubością korzystały z rekreacyjnych dmuchawców - zjeżdżalni i kulkowych basenów.
Było gwarnie, wesoło, śpiewnie i tanecznie - po prostu fantastycznie! – to idealne, energetyczne podsumowanie wspaniałej atmosfery, jaka towarzyszyła naszemu lokalnemu wydarzeniu przebiegającemu w wielu kulturalnych odsłonach.

